Aj na Twilight treba dozrieť

Autor: Simona Štiavnická | 2.6.2015 o 15:25 | Karma článku: 2,68 | Prečítané:  295x

Jedna malá myšlienka. Deliť veci na dobré a zlé. Nebolo to prvýkrát, čo mi niekto povedal „To je zlá kniha.“    

„Keď moja sestra čítala Twilight,...“

 

„Ale prosím ťa, Twilight nie je dobrá literatúra. Nejaká zápletka o upíroch sa nedá zaradiť medzi hodnotné čítanie.“

Dobrá literatúra? Hodnotné čítanie? Áno, každý si vyberá literatúru podľa svojho vkusu a podľa toho, čo jednoducho číta rád. Ale pred tým ako hodíme knihu do toho neviditeľného vreca dobrej alebo zlej literatúry by nebolo zlé sa zamyslieť aj nad druhou stránkou knihy. Teda, tých stránok je, zdá sa, viacero. Na knihu sa môžeme pozrieť z pohľadu čitateľa, spisovateľa, z pohľadu jednej z hlavných postáv alebo očami niekoho úplne iného.

Keď čítame, nie je to jednosmerná komunikácia. Niekto nám knihou chce ukázať svoj názor, svoj pohľad a vnímanie. Za knihou je ďalšia ľudská bytosť. „To nie je kniha, čo sa ťa dotýka. Je to človek.“ (Walt Whitman) Tým, že knihu čítame, dobrovoľne s ňou komunikujeme a na základe toho si vytvárame vlastný názor na danú vec. Nejde o to, vsugerovať druhému vlastné myšlienky, ale pustiť sa do tvorenia tých vlastných.

„Ako môžeš takto rozdeliť knihy? Pre teba ako 22 ročného je tá literatúra možno smiešna. Pre 17 ročného človeka môže byť najlepšou knihou akú kedy čítal.“

Každá kniha nám chce niečo ukázať. Bez výnimky.

Všetky tie „zlé“ nám prinajmenšom dávajú možnosť rozhodnúť sa, že sa k nim už nevrátime. A aj keď boli „zlé“, niečo nás naučili. Aj keď je to len jedna myšlienka alebo slovo, ktoré nás zaujme. Pozerám sa na zoznam kníh, ktoré som prečítala. Ani na jednu nedokážem dať nálepku „zlá“. Niektoré sa mi čítali ťažšie. Niektoré na mňa museli počkať aj polroka, kým som ich dočítala. Mnohé zostali dodnes rozčítané s pomyselným nápisom „raz ich dočítam“. Človek musí na knihu dozrieť. Tak ako kniha dozrieva na neho. Keď si tú istú knihu prečítame v 15., 30., 45. alebo 68. rokoch, je pravdepodobné, že sa zmení. Sama o sebe sa nemení, ale meníme sa my. To, čo si z nej zoberieme v 15. sa môže diametrálne líšiť od toho, čo z rovnakej knihy vyčítame v 68. Časom si z nej osvojujeme iné myšlienky a pohľady.

 „Takže, ty sa mi tu snažíš povedať, že aj ja možno do tej 68. dozriem na Twilight?“

Pochopil :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar konšpirácie podporil, hoci ich má odhaľovať

Podpis pod vyhlásením plným dezinformácií by mal šéf polície podľa prezidenta Andreja Kisku vysvetliť. Vládni politici mlčia.

KOMENTÁRE

Policajný prezident podporuje zbrane namierené proti nám

Obhajoba Gašparovho nadriadeného Kaliňáka však neobstojí.

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.


Už ste čítali?