Blog: Verejné súkromie

Autor: Simona Štiavnická | 14.5.2015 o 22:56 | (upravené 16.5.2015 o 23:55) Karma článku: 3,23 | Prečítané:  352x

Vypovedajú o dnešnej spoločnosti. Píšu, zastávajú rozličné názory, zverejňujú bez cenzúry, čerpajú často z vlastnej skúsenosti. Robia to, pretože chcú ďalej podávať  informácie

Vypovedajú o dnešnej spoločnosti. Píšu, zastávajú rozličné názory, zverejňujú bez cenzúry, čerpajú často z vlastnej skúsenosti. Robia to, pretože chcú ďalej podávať informácie. Nech už je to oblasť módy, líčenia, médií, vzdelávania sa, ekonomiky, politiky, zdravia, varenia alebo osobného rozvoja. Každá z týchto oblastí sa neustále inovuje a rozvíja. Ľudí, ktorí sa nimi podrobne a do hĺbky zaoberajú nazývame špecialistami. Občas je ale aj pohľad nezainteresovaného alebo niekoho, kto príliš o danej problematike nevie oveľa prínosnejší a mnohokrát otvára oči.

 

„Myslíš si, že myslenie človeka určitým spôsobom formuje jeho vlastné povolanie? To, na čo sa zameriava?“

 

„Ako to myslíš?“

 

„Vravela si, že keď ste boli so sestrou menšie, zachraňovali ste malých vtákov. My ste mali doma zakázané dotýkať sa takých zvierat. Tvoja mama je zverolekárka, moja lekárka.“

 

„Určite nás to ovplyvňuje a pozeráme sa na svet viac očami toho, čomu sa najviac venujeme. A potom je tu druhá vec a tou je – ako veľmi chceme vidieť za okraj. Nakoľko sa chceme pozrieť na danú vec očami vedca, informatika, psychológa, murára, spisovateľa alebo lekára.“

 

Všetci sa navzájom ovplyvňujeme. Vymieňame si informácie z rôznych oblastí a ďalej s nimi pracujeme. A konečne sa dostávam k hlavnej myšlienke – blogeri. Ľudia, ktorí sa rozhodli nielen písať, ale aj nechať čítať. Pretože napísať je jednoduchšie ako nechať prečítať. Do hry tu často vstupuje otázka „aká bude odozva?“. Nech už bude akákoľvek, najlepším spôsobom ako ju prijať je vnímať ju neutrálne. Konštruktívna kritika. Vziať si niečo, čo dokáže ovplyvniť pozitívne.

Žijeme v spoločnosti, ktorá je doslova preplnená informáciami. Pravdou je, že v niektorých krajinách sa ani blog nedá nazvať miestom, kde sa slobodne, bez ovplyvňovania a kontroly šíria informácie. V Nemecku dokonca existuje spoločnosť, ktorej zamestnanci píšu komentáre k vybraným článkom na internete. Objektivita?

Pri čítaní dobrého blogu má čitateľ pocit, že sa niečo dozvedel. Umením je nielen upútať, vystihnúť podstatu a podať informáciu, ale aj prinútiť čitateľa nad danou témou premýšľať a tým vlastnými myšlienkami k problematike prispieť, čím sú obohatené obe strany. 

Títo ľudia sú preto obrazom dnešnej spoločnosti. A nie len tí, ktorí píšu necenzurovane a prebúdzajú myslenie. Skutočný obraz vytvárajú aj tí, ktorých názor je formovaný, upravený, vystrihnutý z kontextu alebo pretvorený. Pretože aj to je určitým druhom výpovede.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?