Od stresu k svetovej panike

Autor: Simona Štiavnická | 24.5.2015 o 18:04 | (upravené 24.5.2015 o 22:10) Karma článku: 3,67 | Prečítané:  237x

Týmto článkom sa snažím zvyšovať používateľnosť slova „stres“, v snahe prispieť k svetovej panike. 15 krát.

Podnet na napísanie vošiel do mojej mysle vďaka mojej prezentácií na tému stresu v súvislosti s programom GradeView.

Tak poďme pekne po poriadku.

Gradeview je program určený študentom a absolventom VŠ, kde sa dá získať podrobný prehľad o vlastnom štúdiu, prepočítať zvyšné kredity potrebné k ukončeniu štúdia. Okrem toho ponúka funkciu, ktorá vám vyhodí ponuku práce ušitú vám na mieru (podľa dosiahnutých výsledkov, zamerania štúdia a pod.).

A teraz, keď máme teóriu za sebou, môžeme sa dostať k podstate.

Slovo stres sa v súčasnosti stáva stále používanejším.

Občas mám pocit, akoby sa samotný stres stal fenoménom, ktorý neodmysliteľne patrí k nášmu každodennému životu a nikomu to neprekáža.

Stresová situácia“, „Stres v práci“, „Stres v škole“ a Google nám dokonca ako jednu z najvyhľadávanejších slovných spojení vyhodí dokonca „Stres v tehotenstve“. Normálne, bežné, neprekvapujúce.

Čo má GradeView spoločné so stresom? Na prvý pohľad možno nič. Na druhý pohľad... možno taktiež nič. Ale na tretí človeku možno napadne, prečo sa programy tohto typu vlastne vytvárajú. „Nie je tlak na univerzitách už bez toho dostatočne veľký?“ , pýta sa jeden z používateľov daného programu, Nicolas Weisensles. Max Weber, spoluzakladateľ GradeView reaguje „Tlaku na univerzite sa aj tak nedá vyhnúť.“.

 

Po prečítaní rozhovoru týchto dvoch osôb som si začala čítať rôzne články na túto tému.

„74 percent študentov sa sťažuje na stres a tlak, ktorý pociťujú pri štúdiu. Napriek tomu 74 percent priznáva, že sú vo všeobecnosti so zvoleným štúdiom spokojní“ (Jungle World.de)

 

„Tlak na výkonnosť vedie žiakov základných škôl k stresu.“ (Stern.de)

 

„Tlak na výkonnosť ovláda náš život príliš silno. Je absurdné, že ľudia musia brať lieky, aby sa mohli správať prirodzene.“ (Stern.de)

 

„Ide tu o pozitívnu konkurenciu a pozitívny tlak – musíme na danej veci pracovať s nadšením.“ (Zeit.de)

 

Po desiatich článkoch sa mi všetky začali zdať rovnaké. Všetky tie články o strese sa zliali do jedného pohára, po ktorého vypití som dostala odpoveď. Odpoveď, že je úplne jedno, či na nás vplýva nejaký tlak v práci, pri štúdiu, na základnej škole, pri používaní GradeView alebo iných oblastiach nášho života.  Podstatné a rozhodujúce tu nie je pri akej činnosti stres pociťujeme. Podstatné je, začať sa trochu pozerať na pôvod. Pýtať sa „prečo?“ a nájsť v sebe spúšťače reakcií. Možno je to iba následok nevhodného time-managemantu alebo strachu z neúspechu. Stres môže byť na druhej strane aj veľmi nápomocný a v pozitívnom smere dokáže zlepšiť výkon.  Či už pri štúdiu, športe alebo práci. Ak správne nastavíme vlastné vnímanie, tak v podstate všade tam, kde nás dokáže ovplyvniť aj negatívne.

Pretože keď sa pozrieme na hocijakú situáciu z pohľadu tretej osoby, teda pozorovateľa, môžeme uvidieť oveľa viac.

Predstavte si strach z neúspechu pri prezentovaní nového programu pre celú firmu. Stojíte pred množstvom ľudí, ktorí od vás niečo očakávajú. Začínate mať pochybnosti a hlasov vo vašej hlave pribúda. Myšlienky neprestávajú rozprávať. A teraz zastavte čas v miestnosti a pozrite sa na túto situáciu očami človeka, ktorý úplne nezainteresovane sedí v miestnosti bokom. Nie je zamestnancom. Vidí realitu a jeho triezvy pohľad vám dáva na vedomie, že táto situácia môže mať nespočetne veľa riešení. Môžete sa rozhodnúť ako bude pokračovať a vybrať si to najvhodnejšie. Táto predstava môže zjednodušiť premýšľanie a v prípade nezastaviteľného ataku myšlienok je dokonalým odľahčením, pretože je akoby mimo vášho ja a snažíte sa jeho očami pozrieť na vec s odstupom.

A teraz môžete nechať čas v miestnosti ďalej plynúť...  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?