„Naučte sa učiť sa“

Autor: Simona Štiavnická | 15.6.2015 o 14:29 | Karma článku: 3,58 | Prečítané:  331x

Jedno  slovo, ktoré ste započuli na ulici;  skladba, ktorej melódia vám nedá spať;  chuť vína;  pohľad na špinavé topánky spolusediaceho vo vlaku;  dotyk priateľovej ruky.

Je zaujímavé ako človeku zostanú v pamäti niektoré veci. Skryjú sa niekam do hĺbky a na dlhý čas o sebe nedávajú vedieť. Potom príde jeden okamih – jedno slovo, ktoré ste započuli na ulici; skladba, ktorej melódia vám nedá spať; chuť vína; pohľad na špinavé topánky spolusediaceho vo vlaku; dotyk priateľovej ruky.

Slová môjho učiteľa zo základnej školy mi dodnes znejú v hlave. Nebol ako väčšina učiteľov. Líšil sa od nich vo vnímaní. Od začiatku som si ho obľúbila, napriek tomu, že som ešte úplne nerozumela všetkým jeho slovám, výrokom a myšlienkam.

„Naučte sa učiť sa.“

Naše zmysly sú vnímavé. Vnímajú veci, ktoré precítili a pamätajú si už prežité. Do mojej pamäti sa očividne veľmi dobre ukryla táto myšlienka o učení. Keď som si pred polrokom pozerala stránky týkajúce sa nemeckej literatúry 18. storočia a premýšľala nad tým, kde v tej hŕbe papierov začať, slová „naučte sa učiť sa“ sa mi z ničoho nič vynorili na myseľ. Doteraz si živo spomínam na ten okamih – asi 5 minút som im nevenovala prílišnú pozornosť. Potom, akoby vám bleskom z neba osvietilo spomienky, uvedomíte si ich pôvod, začnete sa usmievať a iba vyjavene žasnete nad genialitou daného okamihu.

Keď sa konečne vrátite naspäť do reality, začnete pomaly chápať význam slov. On nám nehovoril ako ostatní – učte sa a keď nevidíte výsledky, snažte sa viac.

Naučiť sa učiť sa znamená nájsť spôsoby a cesty k učeniu sa. Odkedy som objavila toto „kúzlo“, učenie mi zaberá podstatne menej času a v pamäti mi zostáva viac informácií ako predtým.

Išla som domov vlakom. Prisadol si ku mne kamarát a začali sme bežnú konverzáciu. Od školy, cez knihy sme sa dostali k predmetom vyučovaným na našej škole. Spomenula som KPI – kurz práce s informacemi. Internetový kurz, ktorý som absolvovala predošlý semester. Počas semestra som postupne získavala nové informácie, ktoré som každý týždeň využívala pri vypracovávaní jednotlivých modulov. Úlohy som spracúvala mechanicky, predmet bol za 5 kreditov. Všetky PDF súbory som si však systematicky uložila a o pár mesiacov neskôr som ich už preposielala mamine, pretože chcela vedieť viac informácií o myšlienkových mapách, o ktorých sa dozvedela na školení. „Asi to bude niečo zaujímavé“, pomyslela som si a preštudovala celý kurz KPI ešte raz. Ucelil sa mi pohľad a ujasnili všetky informácie, ktoré som počas semestra nazhromažďovala.

Ach, ten odstup času...

...zasa raz vykonal skvelú prácu!

Ale to som sa už vrátila príliš dozadu. Sedeli sme teda vo vlaku a rozprávali sa o učení. Keď som dokončila svoj monológ o zameraní kurzu, jeho reakcia mi iba potvrdila hodnotu kurzu. „Taký kurz by sa zišiel viacerým.“ Dodal, že by bolo skvelé absolvovať takto zamerané kurzy alebo predmety ešte na začiatku akéhokoľvek štúdia. Získať prehľad o tom ako sa učiť a poznatky aplikovať a prakticky využiť v nasledovnom štúdiu.

Na strednej škole som mala vždy skvelé výsledky, ale vždy som sa čudovala ako je možné, že ja sa k nim dostanem iba naozaj tvrdou sebadisciplínou a zväčša mechanickým memorovaním (čo zaberie veľa času), zatiaľ čo je spolužiačka schopná s prehľadom získať rovnaký výsledok. Naučila sa ako sa učiť.

Trvalo mi síce dlhšie, kým som na tento objav prišla, ale určite sa oplatilo počkať si, pretože:

Dnes si spisovateľa a jeho dielo zapamätám vďaka svojej predstavivosti a asociáciám, ktoré sa mi v spojitosti s nimi vytvoria v mysli.

Komplikované pojmy sa menia na kartičky a stávajú sa viac hrou ako povinnosťou. 

A chronológiu nezáživných rokov a storočí si mením na rozprávky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Koľko stál Plavčan, ešte len spoznáme

Človek s Plavčanovou históriou sa nikdy nemal stať ministrom.


Už ste čítali?